Orkiszowy chleb z ziarnami


Prosty chleb z mąki orkiszowej. Uda się tak samo jak ten z mąki pszennej. Ma przy tym charakterystyczny lekko orzechowy posmak typowy dla orkiszu. W chlebie użyto pół na pół zwykłej białej mąki orkiszowej i pełnoziarnistej. Jeśli nie macie do niej dostępu, możecie użyć oczywiście mąki pszennej. Chleb robi się szybko i równie szybko wyrasta dzięki sporej ilości drożdży. Jest więc dobrą alternatywą, gdy w niedzielę czy święto zabraknie nam pieczywa. Swój chleb upiekłam w garnku żeliwnym, ale oryginalny przepis zakładał pieczenie w foremce. Wybór należy zatem do Was. 
Przepis z książki Ziarna dają siłę Chrissy Freer.

 
Składniki (na 1 bochenek):

1 łyżka miodu
225g białej mąki orkiszowej
225g pełnoziarnistej mąki orkiszowej
300 ml letniej wody
2 płaskie łyżeczki suszonych drożdży (7g)
1 łyżeczka soli morskiej
1 łyżka nasion sezamu
1 łyżka siemienia lnianego
1 łyżka ziaren maku
2 łyżki płatków owsianych
1 łyżka oliwy


Przygotowanie:

W małej misce wymieszać miód, 75g białej mąki orkiszowej, drożdże i całą wodę. Przykryć ściereczką i odstawić na 10 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie drożdże powinny zacząć pracować, a na powierzchni utworzyć się piana.
Do dużej miski przesiać resztę białej mąki oraz mąkę pełnoziarnistą wraz z otrębami. Dodać sól, sezam, siemię lniane, mak i płatki owsiane, wymieszać. Dodać oliwę i mieszankę z drożdżami. Wymieszać wszystko drewnianą łyżką, a następnie zagniatać ręcznie lub hakiem miksera przez ok. 5 minut. Polecam użyć miksera, gdyż ciasto będzie się trochę kleiło. Nie należy jednak dodawać więcej mąki, bo chleb wyjdzie za suchy. Po etapie wyrastania na podsypanej mąką stolnicy będzie dobrze się pracowało z ciastem. Miskę nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Po tym czasie wyjąć ciasto na podsypaną mąkę stolnicę. Chwilę wyrabiać po czym uformować bochenek pasujący do Waszego garnka (u mnie owalny). Oprószyć go mąką i zawinąć w wysypaną mąką kuchenną ściereczkę. Odstawić do wyrastania na 30 minut.
W tym czasie do zimnego piekarnika włożyć żeliwny garnek z pokrywką. Ustawić temperaturę na 230 stopni. 
Przy pomocy grubych rękawic wyjąć nagrzany garnek z piekarnika, zdjąć pokrywkę i odginając brzegi ściereczki delikatnie opuścić do garnka wyrośnięty chleb. Środek naciąć ostrymi nożyczkami na krzyż. Garnek przykryć pokrywką, wstawić do piekarnika i piec 30 minut. Zmniejszyć temperaturę do 200 stopni, zdjąć pokrywkę i dopiekać jeszcze 10 minut aż chleb się zrumieni. 
Delikatnie wyjąć z garnka. Postukać palcem w spód bochenka. Jeśli chleb jest upieczony usłyszymy głuchy odgłos. Przed krojeniem wystudzić na kratce. Jeszcze gorący posmarować wodą.

Chleb można upiec również w foremce keksowj o pojemności ok. 1,5 litra. Wówczas bochenek włożyć od razu do natłuszczonej formy na 30 minut wyrastania, a piekarnik ustawić na 200 stopni. 

Chleb przed pieczeniem można posypać dodatkowo płatkami owsianymi i makiem.

1 komentarz:

Copyright © 2014 green cooking , Blogger